V4: Szakmai beszámoló a pelplini találkozóról

Az elöregedő társadalom nemcsak Lengyelország, hanem más európai országok számára is kihívást jelent. A társadalmi változások és a digitalizáció forradalma óriási kihívást jelent az 50 év felettiek számára, ugyanakkor ez a generáció teljesen másképp viszonyul és más elvárásokat támaszt az "ezüst" élethez. Ez teljesen új kihívások elé állítja a szociális intézményeket, hozzájárul egy új "ezüst" gazdaság és a jövő idős embereinek aktív és egészséges életmódját szolgáló különböző szolgáltatások kialakulásához.

Pelplin önkormányzata, struktúrájából adódóan, már ma megkezdte a felkészülést az idősek forradalmára, köszönhetően a "Quality for Silver Life" projektnekk, amelynek keretében külföldi delegációk érkeztek Magyarországról és Csehországból Pelplinbe tanulmányútra.

A projektet a magyarországi Alsómocsolád önkormányzata, Pelplin önkormányzata és a csehországi Opava-i Oktatók és Tanácsadók Szövetsége partnerségben valósítja meg. A projekttevékenységeket a Visegrádi Alap finanszírozza. A közvetlen együttműködés célja a tapasztalatcsere és a jó gyakorlatok cseréje, melynek célja új megoldások bevezetése az idősgondozás területén és az Ezüst gazdaság fejlesztése. A program célja továbbá olyan partnerségek kialakítása, amelyek a lakosok közötti jövőbeli együttműködést eredményezhetnek.

A projekt tevékenységei közé tartozik három találkozó (Opavában, Pelplinben és Alsómocsoládon) az együttműködő intézmények szociálpolitikáért és idősügyi tevékenységekért felelős kulcsszereplőinek találkozója.

Pelplin önkormányzata 2022.06.2022.20-23. között látta vendégül a projekt résztvevőit. Az érkezés napján, 20.06.2022. 20-án a külföldi delegációk találkoztak Tczew város képviselőjével- Mirosław Augustynnal és Pelplin város  polgármesterével - Mirosław Chyłaval, a találkozó során a felek információt cseréltek a "Quality for Silver Life" projektről.

A projekt részeként a küldöttségeket hivatalosan is fogadták a Pelplini Városi és Önkormányzati Hivatalban 2022.06.21-én.

Az ünnepségen részt vettek: Tczew alprefektusa - dr. Andrzej Flisik, a Tczewi Poviat igazgatóság képviselői, Pelplin város és község polgármestere - Mirosław Chyła, Pelplin város titkára - Bogdan Badziong, a pelplini képviselő-testület tagjai, a pelplini Polgármesteri Hivatal szociális osztályának vezetője - Łukasz Butkus, a  szociális segélyközpont igazgatója - Maciej Laskowski, a pelplini középiskola igazgatója - Rafał Deska, a pelplini kulturális központ igazgatója - Piotr Łaga, valamint a pelplini könyvtár igazgatója - Dorota Sakowska.

Ugyanezen a napon a delegáció meglátogatta a gdanski Európai Szolidaritási Központot és a gdanski óváros más történelmi emlékhelyeit. Másnap tanulmányi látogatásra került sor a pelplini szociális otthonban, ahol a küldöttséget a DPS igazgatója, Emilia Rzeniecka fogadta. Ott a külföldi vendégeknek lehetőségük volt részt venni a "Együtt boldogabb" mottóval megrendezett 15. Fogyatékkal élők művészi alkotóművészetének szemléjén.

A nap fontos része volt a Rafał Deska igazgató által szervezett találkozó a pelplini középiskolai komplexumban, amelyet az iskola szerepének szenteltek a felnőttek informális és nem formális oktatásában. A külföldi vendégek ellátogattak a Kulicei Idősek Klubjába is. Ennek során a delegáció találkozott Krystyna Gierszewska - a Pelplini Önkormányzat Idősek Tanácsának elnökével és a KGW Lignowy Szlacheckie-vel is. A találkozón bemutatták azokat a kulináris ételeket, amelyekről a régió híres, és röviden beszámoltak az elkészítésük hagyományáról.

A vendégek megismerkedtek az idősek klubjának működésével, kínálatával és felszereltségével. A látogatás csúcspontja a Kulicei Oktatási és Képzési Komplexum gyermekeinek előadása volt Beata Górska vezetésével. A projekttevékenységek résztvevői ellátogattak a pelplini Egyházmegyei Múzeumba is, és meghallgattak egy orgonakoncertet a székesegyházban. A delegációk június 23-án fejezték be látogatásukat.