Minőség és Tudatosság az idősellátásban - Tudatos Öregedés Hálózat talákozója

Alsómocsolád, 2024. szeptember 16-17.

 

2024. május 8-án “Öregedjünk tudatosan, tervezzünk hálózatban!” címmel közösségi találkozót szervezett a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány és Jánoshida Önkormányzata. A találkozó célja az volt, hogy a Tudatos Öregedés iránt érdeklődő, vagy abban érintett egyének, szervezetek és önkormányzatok személyesen is találkozhassanak egymással, megismerkedjenek és eszmét cserélhessenek.

A találkozón Alsómocsolád önkormányzata és az Őszi Fény Idősek Otthona is képviseltette magát és a program folytatásaként vállalta, hogy 2024. őszén egy újabb találkozót szervez Alsómocsoládon.

 

 A program célja 

A Tudatos Öregedés Hálózat alsómocsoládi találkozójának célja, hogy folytassuk a megkezdett együttműködést az idősellátásban dolgozókkal, az aktív és minőségi időskorral, a tudatos öregedéssel foglalkozó szakemberek, intézmények, önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozások között.

Célunk olyan jó gyakorlatok megismerése és átadása, melyek már bizonyítottak és olyan innovációk feltárása, melyek támogatják törekvéseinket.

Bővebb információ, illetve előadások felvételei és prezentációi megtekinthetők ezen az oldalon 

 

 Mi is történt ezalatt a másfél nap alatt? 

Talán kezdjük onnan, hogy mit is jelent a minőségi és tudatos öregedés:

“Hiszünk abban, hogy az öregedés nem elsősorban sajnálatos, hanem adott esetben békés, izgalmas ügy. Egy esély. Természetes és értékes folyamatnak tekintjük, amely megszületésünk pillanatában kezdődik és halálunkig tart. 

A Tudatos Öregedés esszenciája a felelősségvállalás, egyéni lehetőségeink és élethelyzeteink függvényében, a saját életünkért, környezetünkért, kortól függetlenül. A Tudatos Öregedés a tudatos életet jelenti, azokat a jelenben meghozott döntéseket, cselekedeteket, amellyel az előttünk álló ismeretlen és kiszámíthatatlan jövőt formáljuk.”

https://tudatosoregedes.org/

 

A téma nagyon szerteágazó, életünk szinte minden szegmensét érintheti, a fizikai és mentális egészségtől kezdve az anyagi helyzetig, a stresszkezeléstől az idősebb korosztály igényeit kielégítő szolgáltatások nyújtásáig, az egészséges táplálkozástól a hálózati együttműködésekig. A program során ezért előadóink mindezekről a témákról beszéltek.

Dicső László, Alsómocsolád polgármestere az idősbarát település kritériumairól beszélt. Alsómocsolád is, mint sok vidéki kistelepülés az elöregedés problémájával küzd. Vajon tudjuk-e ezeket a demográfiai-társadalmi változásokat az előnyünkre fordítani? Mit jelent az, hogy egy település idősbarát, miért jó ez a lakosságnak és az önkormányzatnak is?

 

Eszes Béla, Jánoshida polgármestere az önkormányzatok együttműködésének fontosságát hangsúlyozta. A (kis)települések vezetői és lakói egyaránt látják és élik az
öregedő társadalom új kihívásait. Mit tehetnek az önkormányzatok, egymással összefogva? Mik lehetnek a reális célok és elérhető eredmények, az EU-s tagságunkkal járó lehetőségek hatékonyabb kihasználásával?

 

Milánkovics Kinga a HEKATE Alapítvány és a Tudatos Öregedés Hálózat képviseletében a szektorok közötti együttműködés jelentőségét emelte ki. Elmondta, hogy a KSH előrejelzése szerint 2034-re a teljes lakosság 44.8 %-a 50 év feletti, és 16.0 %-a 70 év feletti lesz. Mit jelent ez a közösségek, a társadalmi/gazdasági szereplők, a generációk számára?  Mik a hálózatosodás, a szektorközi együttműködések lehetőségei?

 

Dr. Sík Attila a Pécsi Tudományegyetemről az Ezüst gazdaságban rejlő lehetőségek ismertetésével reményt adott arra, hogy lehet kitörési lehetőség a vidéki elöregedő, elnéptelenedő térségek számára az idősebb korosztály igényeit kielégítő szolgáltatások nyújtása.

 

Melcherné dr. Kázár Ágnes Eszter a Feledhetetlen Alapítvány elnöke a demenciával küzdők és az őket gondozók nehézségeiről, a helyzetüket felmérő 2022-ben készült tanulmányt mutatta be.

 

A meghívott előadók sorát Kokavecz Katalin, a MED Központ és a V.Á.L.T.S.® program alapítója zárta Longevity, vagyis tudatos EGÉSZSÉG-tartam növelés saját testünk működésének finomrahangolásával címmel megtartott előadásával.

 

Az előadásokat műhelymunka követte három szekcióban. Nagyon izgalmas volt a résztvevőkkel közösen a mélyére ásni ezeknek a témáknak. Megnézni, hogy számunkra mit is jelent a tudatos öregedés, mit tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében - egyéni és intézményi szinten -, hogyan tudják az önkormányzatok, az intézmények, a civil szervezetek támogatni ezeket a folyamatokat és a gazdasági lehetőségeket hogyan tudnánk valóban kihasználni.

 

A program során fontosnak tartottuk azt is, hogy a résztvevők is bemutathassák saját projektjeiket, jó gyakorlataikat. 6 mini előadásra is sor került és úgy gondoljuk, hogy nagyon hasznos volt, hogy teret kaptak ezek a programelemek is. Nagyon változatos témákat hallhattunk. Ami közös volt bennük az az elhivatottság és tenni akarás a minőségi és tudatos öregedésért.

A program második napján az alsómocsoládi szemléletmódot, jó gyakorlatokat mutattuk be délelőtt elméletben, előadásokon keresztül:
Keller Anitával, az “Őszi Fény” Idősek Otthona vezetőjével az intézményben zajló szakmai munkát, Balogh Anikó mentálhigiénés szakemberrel az egészségtudatos törekvéseinket, Zagyva Gabriella környezetvédelmi és klíma referenssel pedig az egészség és a fenntarthatóság kapcsolatát ismerhették meg a jelenlévők. 

 

Mindezeket a délután folyamán a gyakorlatban is meg lehetett nézni, ki lehetett próbálni.

De előtte még Panyi Ágnes mentálhigiénés szakember, szupervízor segítségével és vezetésével felmérhettük, hogy milyen stressz ér bennünket a mindennapjainkban és hogy ezek a helyzetek hogyan alakulnak, változnak és hogyan tudjuk ezeket jól kezelni az idősödéssel - saját, vagy hozzátartozóink idősödésével - való találkozáskor. 

A szakmai programot egy kerekasztal beszélgetés zárta, ahol a meghívott előadóink megerősítették azt, hogy 

  • Gyakran a kényszer, külső körülmények visznek rá bennünket az új megoldások keresésére. Akadályok helyett azonban jobb, ha kihívásként tekintünk ezekre a helyzetekre és a problémára való fókuszálás helyett a megoldást keressük.
  • Fontos, hogy tudjunk nézőpontot váltani és merjünk nagyot álmodni.
  • Amiben közösek vagyunk: az az emberi faktor. Az ellenállóképességünk, az, hogy képesek legyünk rugalmasan alkalmazkodni a változásokhoz. Ebben pedig a példamutatásunk az, ami másokat is motivál, inspirál, ami felkelti a tenniakarás vágyát, hogy hajlandóak legyenek a komfortzónából való kilépésre.
  • Nehéz feladat az emberek bevonása, de a segítő szakmákban dolgozóknak el kell tudni fogadniunk, hogy nem tudunk mindenkit megszólítani. A dolgunk az, hogy azokat vonjuk be, akik már eljutottak arra a szintre, hogy lépni tudnak. Aki még nem jutott el eddig, azt ebben, az első lépés megtételében, a felismerésben kell segíteni. 

 

És ami talán a mi személyes életünkben a legfontosabb: újra kell kalibrálni magunkat, jobban oda kell figyelnünk a saját fizikai és mentális egészségünkre. Kitartásra és türelemre van szükségünk, mert nem feltétlenül olyan időskálán történnek a dolgok, ahogy azt elképzeltük. De a változás már elkezdődött és mi - ennek a rendezvénynek az előadói és résztvevői - is olyan kavicsokat dobunk a vízbe, melyeknek hullámai előbb-utóbb szélesebb tömegekhez is eljutnak és valódi, rendszerszintű változásokat hoznak majd a tudatos öregedés és a minőségi idősellátás területén.


 

Bővebb információ:

Feliratkozás a Tudatos Öregedés Hálózat levelezőlistájára:

Zagyva Gabriella koordinátor

+36-70/7758418

zagyva.gabriella@alsomocsolad.hu

 

Együttműködő partnereink: